Znacząca inwestycja fotowoltaiczna w Chotkowie gm. Brzeźnica

W miejscowości Chotków w gminie Brzeźnica już niedługo powstanie farma fotowoltaiczna, która będzie ważnym punktem w krajowej sieci przesyłowej. Jest największym w regionie i jednym z największych tego typu projektów fotowoltaicznych w Polsce.

W miejscowości Chotków w gminie Brzeźnica już niedługo powstanie farma fotowoltaiczna, która będzie ważnym punktem w krajowej sieci przesyłowej. Jest największym w regionie i jednym z największych tego typu projektów fotowoltaicznych w Polsce.

  • Farma fotowoltaiczna w Chotkowie zostanie wybudowana na powierzchni 71ha o mocy ok. 40 MW, generując ok. 40 000 MWh energii elektrycznej rocznie
  • Farma powstanie przy współpracy renomowanych podmiotów na rynku energetycznym (Neo Energy Group oraz EDPR) z gminą Brzeźnica.
  • Energia elektryczna z Chotkowa będzie generowana już od trzeciego kwartału 2023 roku.

Projekt wybudowania elektrowni fotowoltaicznej w Chotkowie został zapoczątkowany kilka lat temu i wymagał dużego zaangażowania i współpracy przedstawicieli gminy Brzeźnica z Neo Energy Group – największego dewelopera projektów OZE w Polsce. Inwestorem i głównym wykonawcą elektrowni jest portugalska firma EDPR, obecna na polskim rynku od 14 lat, posiadająca aktualnie drugie co do wielkości portfolio odnawialnych źródeł wytwarzania w Polsce.

Inwestycja w Chotkowie jest bardzo dobrym przykładem, że pomimo turbulencji natury formalno-prawnej na rynku OZE, można skutecznie realizować duże projekty fotowoltaiczne. Jesteśmy dumni, że jako Neo Energy Group zmieniamy energetyczną rzeczywistość Polski, zarówno w wymiarze lokalnym, jak również ogólnokrajowym

– komentuje Piotr F. Piotr F. Beaupré, Prezes Neo Energy Group

Ze względu na brak stacji elektroenergetycznej w pobliżu realizowanego projektu, Neo Energy Group podjęło się, razem z operatorem Enea, budowy rozdzielni sieciowej, która powstanie nieopodal elektrowni w Chotkowie. Rozdzielnia sieciowa zostanie podłączona bezpośrednio poprzez wpięcie do linii wysokiego napięcia 110 kV (linia relacji Żagań-Kożuchów). Wykonawcą realizującym projekt jest firma ONDE S.A., znana na rynku energetycznym i odnawialnych źródeł energii.  Za budowę instalacji elektrowni i głównego punktu odbioru odpowiada EDPR.

Jestem dumny, że inwestycja takiej dużej skali jest realizowana na terenie naszej gminy i będziemy mogli włączyć się z zieloną transformację Polski. Korzyści dla Brzeźnicy są bardzo wymierne i przekładają na dodatkowe wpływy z podatków. Dzięki nim będziemy mogli realizować nowe gminne inwestycje. Dodatkowo w ramach budowy farmy fotowoltaicznej w Chotkowie zostanie poprawiona jakość dróg, co wpłynie na komfort życia mieszkańców

zaznacza Jerzy Adamowicz, wójt gminy Brzeźnica.