Strategiczna instalacja hybrydowa „zero feed-in” dla PKN Orlen

Neo Energy Storage zrealizował strategiczną instalację hybrydową przyłączoną do wewnętrznej sieci elektroenergetycznej zakładu produkcji gazu należącego do PKN Orlen Oddział PGNiG w Odolanowie.

Neo Energy Storage zrealizował strategiczną instalację hybrydową przyłączoną do wewnętrznej sieci elektroenergetycznej zakładu produkcji gazu należącego do PKN Orlen Oddział PGNiG w Odolanowie. Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii to pierwszy krok w innowacyjnym projekcie PKN Orlen InGrid Power To Gas, którego realizacja pozwoli na produkcję zielonego wodoru w procesie elektrolizy.

Gruntowa instalacja fotowoltaiczna składa się z 980 modułów, o łącznej mocy 490 kWp obsługiwanych przez 8 inwerterów o mocy 60 kW każdy. W przypadku magazynu energii zastosowano rozwiązanie niemieckiej firmy Tesvolt – partnera technologicznego polskiej firmy Neo Energy Storage. Zainstalowany w Odolanowie magazyn energii TESVOLT TPS Flex o mocy 180 kW i pojemności użytkowej ponad 400 kWh współpracuje z farmą fotowoltaiczną i siecią zakładową, do której jest przyłączony.

Projekt zrealizowany został na terenie zakładu produkcji gazu wysokometanowego z gazu zaazotowanego i sąsiaduje z GPZ-etem ENERGA Operator. Praca w strefie wysokiego zagrożenia wybuchem gazu wymagała od nas zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa – podkreśla Krzysztof Karpiński, Projektant Instalacji Elektroenergetycznych Neo Energy Storage.

Instalacja hybrydowa sterowana jest dzięki systemom zarządzania energią EMS, przy pomocy SMA Data Manager M oraz Huawei Smart Logger, które współpracując ze sobą, monitorują i kontrolują pracę magazynu energii oraz instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia, instalacja pracuje w tzw. konfiguracji „zero feed-in”. W przypadku nadprodukcji energii, EMS jest w stanie przekierować ją do magazynu energii lub w przypadku jego naładowania w 100% ograniczyć produkcję energii przez instalację fotowoltaiczną. Ponadto zainstalowano tzw. „strażnik mocy”, czyli sterownik polowy uREG, który dodatkowo zabezpiecza przed wypływem energii do sieci i umożliwia awaryjne wyłączenie instalacji przez operatora sieci.

Przy realizacji instalacji hybrydowej odpowiadaliśmy za pełen proces budowy, uruchomienia i przyłączenia instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Dodatkowo odpowiadaliśmy za uzgodnienia i odbiór instalacji przez operatora systemu dystrybucyjnego oraz nadzór budowlany. W ramach umowy z PKN Orlen będziemy świadczyć również serwis gwarancyjny przez kolejne 3 lata. Jestem dumny, że jako Neo Energy Storage mogliśmy zrealizować tak ambitny projekt, wykorzystując nasze doświadczenie. Cieszę się, że jesteśmy częścią innowacyjnego projektu badawczego – podsumowuje Dariusz Perkowski, Członek Zarządu Neo Energy Storage.

Neo Energy Storage dostarcza specjalistyczne rozwiązania w zakresie magazynowania energii. Jest przedstawicielem i certyfikowanym partnerem Tesvolt – producenta jednych z najbardziej zaawansowanych technologicznie magazynów energii na świecie. Neo Energy Storage jest członkiem Neo Energy Group – jednego z największych polskich prywatnych deweloperów i operatorów wielkoskalowych projektów OZE, a także Polskiej Izby Magazynowania Energii.

www: https://neoenergygroup.pl/oferta/magazyny-energii/
kontakt: biuro@neoenergystorage.pl